Przejdź do treści
Strona główna » Zestaw EDC (every day carry)

Zestaw EDC (every day carry)

Współczesny prepping zakłada istnienie wiele warstw, które stanowią kolejne kręgi. Niemal najbliższym, tuż po tym, co mamy w głowie i na sobie, jest tzw. zestaw EDC (every day carry), czyli ekwipunek dźwigany codziennie.

Every day carry to – dosłownie tłumacząc – coś, co nosimy każdego dnia. Dla zdecydowanej większości ludzi jest to portfel, telefon, klucze i ewentualnie zegarek. I oczywiście nie ma w takim EDC nic złego, pod warunkiem, że to zaspokaja nasze codzienne potrzeby.

Jeżeli jednak zastanawiamy się nad tym, jak przygotować się na trudne czasy, to oczywiście odpowiedź jest długa i skomplikowana, ale jednym z jej elementów jest zestaw EDC.

Zestaw EDC – po co?

Zestaw EDC – w rozumieniu świadomie dobranego kompletu narzędzi – to coś, co ma nam pomóc w sytuacji kryzysowej, na poziomie wydarzeń dynamicznych np. zacięcie się w windzie, reagowanie na jakieś bieżące sytuacje.

Przykładem przedmiotu EDC o dużej wartości użytkowej jest telefon, dzięki któremu możemy wezwać pomoc lub skontaktować się z naszą rodziną.

Co powinien zawierać zestaw EDC?

O tym, co powinien zawierać nasz zestaw EDC decyduje kilka czynników:

  • Styl życia – gdzie bywamy, czym się zajmujemy, jak się przemieszczamy,
  • jakiego rodzaju sytuacje wydają się najbardziej prawdopodobne,
  • co przydaje nam się najczęściej.

Jeżeli ktoś jest człowiekiem wybitnie zmotoryzowanym np. mieszka na odludziu i wszelkie wyjścia wiążą się z podróżą samochodem, z pewnością EDC może być większy, gdyż może się znajdować w samochodzie, a także MUSI być większy, gdyż powinien uwzględniać sytuacje awaryjne dotyczące samochodu.

Jednym z bardzo ważnych elementów zestawu EDC jest apteczka, która ma dwie kluczowe cechy:

  • przydaje się rzadko i w naprawdę awaryjnych sytuacjach,
  • im większa, tym bardziej funkcjonalna.

Oznacza to, że najlepiej gdybyśmy nosili dużą, dobrze wyposażoną apteczkę, jednak prawdopodobieństwo potrzeby jej wykorzystania jest stosunkowo nieduże. Z trzeciej strony, gdy już zajdzie potrzeba, jest ona rzeczywiście czymś bardzo ważny. Dlatego apteczkę jako element EDC warto dobrze przemyśleć.

Zestaw EDC – wielkość

W większości przypadków EDC zmieści się w jednej garści. Jeśli jednak używamy na co dzień torby/plecaka, a także mamy potrzebę posiadania większej ilości sprzętu (np. wspomnianej apteczki), nic nie stoi na przeszkodzie, aby platformą do przenoszenia EDC była właśnie torba/plecak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.