Przejdź do treści
Strona główna » Współczesne zagrożenia: terroryzm

Współczesne zagrożenia: terroryzm

Terroryzm jest strategią polegającą na wywieraniu presję na przeciwnika poprzez zastraszenie, terror i poczucie zagrożenia. Najczęściej pojawia się tam, gdzie występuje duża asymetria.

Po 11 września 2001 roku terroryzm utożsamiamy przede wszystkim z terroryzmem islamskim. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu sprawa nie była taka oczywista. Terroryzm miewał podłoże nie tylko religijne, ale i ideologiczne (lewicowe, prawicowe) czy narodowościowe (IRA, ETA etc.).

Terroryzm pojawia się najczęściej tam, gdzie występuje silna asymetria tzn. strona, która ucieka się do terrorystycznych metod, nie jest w stanie efektywnie konfrontować się ze swoim dużo silniejszym przeciwnikiem. Najczęściej terroryści nie są powiązani z państwem np. z armią, choć nie jest to regułą. Jak pokazuje obecny konflikt w Ukrainie i zachowanie wojska Federacji Rosyjskiej, nawet żołnierze mogą stosować metody terrorystyczne.

Terroryzm polega na wywieraniu presję na przeciwnika, poprzez zastraszenie, czy stosowanie szokującej przemocy (np. dekapitacja, ataki na obiekty cywilne, szkoły, przedszkola). Celem terrorystów jest to, by przedstawiciele drugiej strony – najczęściej cywile – byli zastraszeni, co z kolei ma wywołać pewne określone działania.

Terroryzm jako zagrożenie bezpośrednie

Po 11 września 2001 roku terroryzm jako zagrożenie bezpośrednie występuje falami i jest związane z sytuacją panującą na Bliskim Wschodzie. Wzmożona aktywność grup terrorystycznych np. w Iraku czy Syrii, oznacza większą liczbę zamachów terrorystycznych.

Terroryści mają jednak pewne swoje określone możliwości. W Europie słyszymy o zamachach mających miejsce w dużych, europejskich miastach jak Paryż czy Bruksela. Takie informacje docierają do nas łatwiej. Jednak większa liczba zamachów miała miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie było je łatwiej zorganizować. Ich celem byli funkcjonariusze służb rządowych czy cywile należący do innego odłamu religijnego.

Zamachami terrorystycznymi zagrożone są obiekty skupiające duże ilości ludzi jak lotniska, dworce kolejowe czy autobusowe, koncerty (np. zamach na koncercie Ariany Grande w Manchesterze w 2017 roku) lub zamach ma miejsce na ulicach, często w wielu miejscach (Paryż 2015) lub w czasie wydarzenia (jarmark w Berlinie 2016).

Jak przygotować się na atak terrorystyczny?

Należy na początku zaznaczyć, że jest to prosta sprawa. Jeżeli wybieramy się na imprezę masową, o której wiemy, że istnieje duże ryzyko zamachu terrorystycznego, to najlepiej po prostu z niej zrezygnować. Z drugiej strony, nigdy takiej informacji nie będziemy w stanie uzyskać.

Przygotowanie się na tego rodzaju sytuację powinno bazować na kilku podstawowych zasadach:

  • Unikaj zbędnego ryzyka (jeśli nie musisz iść na imprezę masową, nie idź)
  • Miej oczy otwarte – zwracaj uwagę na podejrzane sytuacje i ludzi. Nie neguj ryzyka
  • Zorientuj się w przestrzeni – zanotuj drogi ucieczki i miejsca, gdzie można się ukryć
  • Jeśli już podejmujesz ryzyko, miej zestaw EDC i apteczkę
  • Dobrą rzeczą są szkolenia z pierwszej pomocy i szkolenia typu „aktywny strzelec”
  • Zachowaj czujność i reaguj na to, co się dzieje – wiele osób słysząc strzały nie reaguje, bo nie rozumie, co się dzieje. Czasem lepiej zadziałać niż szukać potwierdzenia
  • Jeśli jesteś z rodziną, zadbaj o ich bezpieczeństwo – ewakuujcie się
  • Jeśli jesteś w bezpośrednim zagrożeniu życia uciekaj
  • Jeśli nie możesz uciec, ukryj się
  • Jeżeli nie możesz uciec i ukryć się, unikaj błędnego założenia, że możesz dogadać się z terrorystą. Większość poradników sugeruje, że nie pozostało ci nic innego, jak walczyć o życie. I to walczyć z pełną agresją, bez obaw o konsekwencje prawne. Jest o prawdopodobnie sytuacja, z której tylko jedna strona może wyjść z życiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *