Przejdź do treści
Strona główna » VUCA – co to jest?

VUCA – co to jest?

Chińczycy zwykli mawiać „obyś żył w ciekawych czasach” do ludzi, którym życzą źle. Ciekawe czasy mogą w tym momencie oznaczać bardzo wiele, jednak najczęściej nic dobrego. Preppersi używają akronimu TEOTWAWKI – The End of The World As We Know It (koniec świata, jaki znamy). Jest jeszcze jeden akronim, który świetnie opisuje coś, co dobrze opisuje z kolei nasze czasy – VUCA.

Akronim VUCA powstał w latach 80. jako sposób opisania świata ukształtowanego pod koniec Zimnej Wojny. Skrót pochodzi od słów Volatility (zmienność), Uncertainty (niepewność), Complexity (złożoność) i Ambiguity (niejednoznaczność). Bo tak kształtowała się przyszłość w oczach analityków – jako: dynamicznie zmieniający się, nieprzewidywalny, skomplikowany, wieloczynnikowy, trudny do zrozumienia, sprzeczny i z zaburzonym ciągiem przyczynowo-skutkowym.

I jeśli przyjrzymy się temu, co działo się po 1990 roku, termin VUCA świetnie opisuje otaczającą nas rzeczywistość. Zniknął prosty podział na złych i dobrych, zatarła się jednoznaczność, pojawiły się wielorakie czynniki oddziałujące na to, co dzieje się na naszych oczach. Weźmy chociażby 9/11. Mamy tutaj trzy różne perspektywy:

  1. Terroryści dokonali zamachu na WTC (fakt)
  2. Zamachy odbyły się pod fałszywą flagą (teoria spiskowa)
  3. Osama Bin Laden współpracował z CIA w Afganistanie (również fakt, który stawia w innym świetle punkty 1 i 2)

W podobny sposób możemy spojrzeć na wojnę na Bałkanach, wojny czeczeńskie (szczególnie II wojnę czeczeńską i to, jak do niej doszło), Arabską Wiosnę czy ostatnią dekadę na Ukrainie.

Zwinność w ciekawych czasach

Koncepcja VUCA stosowana był np. przez uczelnię wojskową United States Army College jako jedno z narzędzi. Służy ona lepszej analizie, wyciąganiu wniosków z niepowodzeń. Uczeni są jej liderzy, nie tylko w świecie wojska, ale także w biznesie. Obejmuje ona takie zagadnienie jak: zarządzanie wiedzą i wyciąganie wniosków, planowanie, zarządzanie procesami i zasobami, modele reagowania i oddziaływania, systemy odzyskiwania i praktyki postępowania, awarie systemowe i behawioralne.

Odpowiedzią na VUCA jest na przykład wypracowana przez lata metodologie oparte o zwinność (agility), używane np. w tworzeniu oprogramowania – Agile czy SCRUM. Pozwalają one prowadzić skoordynowane zaplanowane prace, przy jednoczesnym uwzględnianiu zmiennych i nieprzewidzianych trudności, co umożliwia zwinne modyfikowanie procesu.

Jak to się ma do preppingu?

Wielu preppersów działa dziś w oparciu o utarte przez lata schematy np. plecak ucieczkowy (BOB) czy zestaw EDC. Nie ma w tym nic złego, jednak jeszcze bardziej nie ma nic złego w tym, aby dobre koncepcje ulepszać. A ulepszeniem koncepcji BOBa jest np. dodanie szczypty „zwinności” np. rozwiązania modułowe, które pomogłyby reagować bardziej elastycznie na nieprzewidziane sytuacje, których natura może być przecież bardzo zróżnicowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.