Przejdź do treści
Strona główna » 9 posiłków do anarchii

9 posiłków do anarchii

W świecie preppersów mówi się, że od anarchii oddziela nas zaledwie 9 posiłków – 3 dni. Tyle czasu potrzeba, by głodni ludzie chcący nakarmić swoje głodne dzieci, zaczęli wychodzić na ulicę, plądrować, łamać prawo i swoje zasady moralne.

Czy jest to prawdą? Zapewne nie należy traktować tego bardzo dosłownie. Nie należy dosłownie odliczać posiłków. Chodzi raczej o symboliczne ukazanie, że nie mówimy o tygodniu czy miesiącu, ale o kwestii dni.

Człowiek może przetrwać 3 minuty bez tlenu, 3 godziny bez schronienia w skrajnych warunkach, 3 dni bez wody i 3 tygodnie bez pożywienia. Teoretycznie więc – jeśli spojrzymy na tę tzw. „zasadę trójek” – te trzy dni bez jedzenia jest mocno umowne. Tak naprawdę chodzi o sytuację skrajną. Zauważmy, że Wenezuela, która od lat pogrążona jest w kryzysie, w dalszym ciągu JAKOŚ funkcjonuje. Standard życia jest bardzo niski. Wielu ludzi nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb w pełni. Znamy także z historii wiele przypadków masowych głodów, jak chociażby Hołodomor na Ukrainie (3-12 mln zmarłych osób), gdzie głód był zorganizowany wręcz systemowo, a źródłem przemocy były władze.

Niemniej jednak warto mieć z tyłu głowy te symboliczne 9 posiłków. Warto mieć świadomość tego, że w skrajnej sytuacji nie zawsze może pojawić się pomoc odgórna i należy liczyć na siebie, zarówno w kwestii zabezpieczenia swoich potrzeb, jak i obrony swoich zapasów przed innymi.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.